Advertisement

South Dakota School Districts

Show me school districts in a different state:
District nameCityCounty name
Aberdeen School District 06-1AberdeenBrown
Agar-Blunt-Onida School District 58-3OnidaSully
Alcester-Hudson School District 61-1AlcesterUnion
America Horse SchoolAllenBennett
Andes Central School District 11-1Lake AndesCharles Mix
Arlington School District 38-1ArlingtonKingsbury
Armour School District 21-1ArmourDouglas
Avon School District 04-1AvonBon Homme
Baltic School District 49-1BalticMinnehaha
Belle Fourche School District 09-1Belle FourcheButte
Bennett County School District 03-1MartinBennett
Beresford School District 61-2BeresfordUnion
Big Stone City School District 25-1Big Stone CityGrant
Bison School District 52-1BisonPerkins
Black Hills Special Services CooperativeSturgisMeade
Bon Homme School District 04-2TyndallBon Homme
Bowdle School District 22-1BowdleEdmunds
Brandon Valley School District 49-2BrandonMinnehaha
Bridgewater School District 43-6BridgewaterMcCook
Bridgewater-Emery 30-3 School DistrictBridgewaterMccook
Britton-Hecla School District 45-4BrittonMarshall
Brookings School District 05-1BrookingsBrookings
Burke School District 26-2BurkeGregory
Canistota School District 43-1CanistotaMccook
Canton School District 41-1CantonLincoln
Carthage School District 48-2CarthageMiner
Castlewood School District 28-1CastlewoodHamlin
Centerville School District 60-1CentervilleTurner
Chamberlain School District 07-1ChamberlainBrule
Chester Area School District 39-1ChesterLake
Cheyenne-Eagle Butte SchoolEagle ButteDewey
Clark School District 12-2ClarkClark
Colman-Egan School District 50-5ColmanMoody
Colome Consolidated 59-3 School DistrictColomeTripp
Colome School District 59-1ColomeTripp
Conde School District 56-1CondeSpink
Corsica School District 21-2CorsicaDouglas
Crazy Horse SchoolWanbleeJackson
Crow Creek Reservation High SchoolStephanHyde
Crow Creek Sioux Tribal Elementary SchoolFort ThompsonBuffalo
Custer School District 16-1CusterCuster
Dakota Valley School District 61-8North Sioux CityUnion
De Smet School District 38-2De SmetKingsbury
Dell Rapids School District 49-3Dell RapidsMinnehaha
Deubrook Area School District 05-6WhiteBrookings
Deuel School District 19-4Clear LakeDeuel
Doland School District 56-2DolandSpink
Douglas School District 51-1Box ElderPennington
Dupree School District 64-2DupreeZiebach
Eagle Butte School District 20-1Eagle ButteZiebach
East Central Multi-District Vocational SchoolBrookingsBrookings
East Dakota Educational CooperativeSioux FallsMinnehaha
Edgemont School District 23-1EdgemontFall River
Edmunds Central School District 22-5RoscoeEdmunds
Elk Mountain School District 16-2EdgemontCuster
Elk Point-Jefferson School District 61-7Elk PointUnion
Elkton School District 05-3ElktonBrookings
Emery School District 30-2EmeryHanson
Enemy Swim Day SchoolWaubayDay
Estelline School District 28-2EstellineHamlin
Ethan School District 17-1EthanDavison
Eureka School District 44-1EurekaMcpherson
Faith School District 46-2FaithMeade
Faulkton Area Schools 24-4FaulktonFaulk
Flandreau Indian Boarding SchoolFlandreauMoody
Flandreau School District 50-3FlandreauMoody
Florence School District 14-1FlorenceCodington
Frederick Area School District 06-2FrederickBrown
Freeman School District 33-1FreemanHutchinson
Garretson School District 49-4GarretsonMinnehaha
Gayville-Volin School District 63-1GayvilleYankton
Gettysburg School District 53-1GettysburgPotter
Grant-Deuel School District 25-3RevilloGrant
Gregory School District 26-4GregoryGregory
Groton Area School District 06-6GrotonBrown
Haakon School District 27-1PhilipHaakon
Hamlin School District 28-3HaytiHamlin
Hanson School District 30-1AlexandriaHanson
Harding County School District 31-1BuffaloHarding
Harrisburg School District 41-2HarrisburgLincoln
Henry School District 14-2HenryCodington
Herreid School District 10-1HerreidCampbell
Highmore-Harrold 34-2 School DistrictHighmoreHyde
Highmore-Harrold 34-2 School DistrictHighmoreHyde
Hill City School District 51-2Hill CityPennington
Hitchcock Tulare School District 56-6TulareSpink
Hot Springs School District 23-2Hot SpringsFall River
Hoven School District 53-2HovenPotter
Howard School District 48-3HowardMiner
Hub Area Multi-DistrictAberdeenBrown
Hurley School District 60-2HurleyTurner
Huron School District 02-2HuronBeadle
Ipswich Public School District 22-6IpswichEdmunds
Irene - Wakonda School District 13-3IreneTurner
Iroquois School District 02-3IroquoisKingsbury
Isabel School District 20-2IsabelDewey
Jones County School District 37-3MurdoJones
Kadoka Area School District 35-2KadokaJackson
Kimball School District 07-2KimballBrule
Lake Area Multi-District VocationalWatertownCodington
Lake Preston School District 38-3Lake PrestonKingsbury
Langford Area 45-5 School DistrictLangfordMarshall
Langford School District 45-2LangfordMarshall
Lead-Deadwood School District 40-1LeadLawrence
Lemmon School District 52-2LemmonPerkins
Lemmon School District 52-4LemmonPerkins
Lennox School District 41-4LennoxLincoln
Leola School District 44-2LeolaMcpherson
Little Wound SchoolKyleShannon
Loneman Day SchoolOglalaShannon
Lower Brule Day SchoolLower BruleLyman
Lyman School District 42-1PreshoLyman
Madison Central School District 39-2MadisonLake
Marion School District 60-3MarionTurner
Marty Indian SchoolMartyCharles Mix
Mccook Central School District 43-7SalemMccook
Mcintosh School District 15-1McintoshCorson
Mclaughlin School District 15-2MclaughlinCorson
Meade School District 46-1SturgisMeade
Menno School District 33-2MennoHutchinson
Milbank School District 25-4MilbankGrant
Miller 29-4 School DistrictMillerHand
Mitchell School District 17-2MitchellDavison
Mobridge-Pollock 62-6 School DistrictMobridgeWalworth
Mobridge-Pollock 62-6 School DistrictMobridgeWalworth
Montrose School District 43-2MontroseMccook
Mount Vernon School District 17-3Mount VernonDavison
Ne Education Services CooperativeHaytiHamlin
New Underwood School District 51-3New UnderwoodPennington
Newell School District 09-2NewellButte
Northwest Area Schools Ed CooperativeIsabelDewey
Northwestern Area School District 56-7MelletteSpink
Oelrichs School District 23-3OelrichsFall River
Oldham - Ramona School District 39-5RamonaLake
Parker School District 60-4ParkerTurner
Parkston School District 33-3ParkstonHutchinson
Pierre Indian Learning CenterPierreHughes
Pierre School District 32-2PierreHughes
Pine Ridge SchoolPine RidgeShannon
Plankinton School District 01-1PlankintonAurora
Platte - Geddes School District 11-5PlatteCharles Mix
Porcupine Day SchoolPorcupineShannon
Rapid City Area School District 51-4Rapid CityPennington
Redfield School District 56-4RedfieldSpink
Rock Creek Grant SchoolLittle EagleCorson
Rosholt School District 54-4RosholtRoberts
Roslyn School District 18-2RoslynDay
Rutland School District 39-4RutlandLake
Sanborn Central School District 55-5ForestburgSanborn
School District School for the DeafSioux FallsMinnehaha
School District State Treatment And RehabilitationCusterCuster
Scotland School District 04-3ScotlandBon Homme
Sd School For The Blind & Visually ImpairedAberdeenBrown
Selby Area School District 62-5SelbyWalworth
Shannon County School District 65-1BateslandShannon
Sioux Falls School District 49-5Sioux FallsMinnehaha
Sioux Valley School District 05-5VolgaBrookings
Sisseton School District 54-2SissetonRoberts
Sitting Bull SchoolLittle EagleBenson
Smee School District 15-3WakpalaCorson
South Central 26-5 School DistrictBonesteelGregory
Southeast Area Cooperative School DistrictBeresfordUnion
Spearfish School District 40-2SpearfishLawrence
St. Francis Indian SchoolSt. FrancisTodd
Stanley County School District 57-1Fort PierreStanley
Stickney School District 01-2StickneyAurora
Summit School District 54-6SummitRoberts
Takini SchoolHowesMeade
Tea Area School District 41-5TeaLincoln
Timber Lake School District 20-3Timber LakeDewey
Tiospa Zina Tribal SchoolAgency VillageRoberts
Tiospaye Topa SchoolRidgeviewDewey
Todd County School District 66-1MissionTodd
Tri-Valley School District 49-6ColtonMinnehaha
Tripp-Delmont School District 33-5TrippHutchinson
Vermillion School District 13-1VermillionClay
Viborg School District 60-5ViborgTurner
Wagner Community School District 11-4WagnerCharles Mix
Wall School District 51-5WallPennington
Warner School District 06-5WarnerBrown
Watertown School District 14-4WatertownCodington
Waubay School District 18-3WaubayDay
Waverly School District 14-5WaverlyCodington
Webster Area 18-5 School DistrictWebsterDay
Webster School District 18-4WebsterDay
Wessington Springs School District 36-2Wessington SpringsJerauld
West Central School District 49-7HartfordMinnehaha
White Lake School District 01-3White LakeAurora
White River School District 47-1White RiverMellette
Willow Lake School District 12-3Willow LakeClark
Wilmot School District 54-7WilmotRoberts
Winner School District 59-2WinnerTripp
Wolsey Wessington School District 02-6WolseyBeadle
Wood School District 47-2WoodMellette
Woonsocket School District 55-4WoonsocketSanborn
Wounded Knee District SchoolMandersonShannon
Yankton School District 63-3YanktonYankton